Pierwsza strona internetowa
Tworzenie stron www nie jest zajęciem łatwym, szczególnie w przypadku zaawansowanych i rozbudowanych witryn. Natomiast stworzenie niewielkiej i prostej strony www może być na prawdę dobrą zabawą, a być może stanie się dla kogoś początkiem pasji i ciekawego zawodu.
Instalacja oprogramowania
Żeby zacząć pisać stronę, należy przede wszystkim mieć właściwe narzędzie. W naszym przypadku wystarczy najprostszy program, jakich wiele jest dostępnych w wersjach darmowych (np. Notepad++).Instalacja takiego programu jest najczęściej banalnie prosta, podobnie jak jego obsługa, z którą poradzi sobie każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o komputerze.
Określenie wyglądu strony oraz HTML, CSS i Java Script
Tworzenie stron www rozpoczyna się zawsze od określenia layoutu, czyli układu elementów składowych strony internetowej. Trzeba odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania takie jak: Jakie informacje chcę zaprezentować? Jakich kolorów i czcionek użyję? Jak będzie wyglądała strona internetowa? Do tworzenia stron www niezbędne są przynajmniej podstawy HTML i CSS. Dobrze poznać też Java Script, którego używa się do dodawania interaktywnych funkcji takich jak wydarzenia dynamiczne, które mają miejsce po naciśnięciu przycisków czy wprowadzeniu danych do formularzy. HTML to kod, który umożliwia tworzenie stron www rozumiane jako struktura treści (np. zestaw akapitów, wypunktowana lista, tabele itp.). Do określenia kolorów na stronie czy krojów czcionek służy z kolei CSS. W sieci jest bardzo dużo dobrych samouczków i kursów – podstaw można nauczyć się dosłownie w kilka godzin.
Struktura plików witryny
Strona internetowa to nie tylko to, co widzi użytkownik, ale, ze strony twórcy, witryna to zbiór wielu plików: tekstowych, plików z kodem, arkuszy stylów itd. Budując stronę internetową trzeba je zebrać i stworzyć z nich strukturę, która umożliwi im wzajemną komunikację.
Publikacja witryny
Zakończenie pisania kodu oraz uporządkowanie plików to pierwszy i najważniejszy etap pracy – teraz stronę należy opublikować, żeby inni mogli ją znaleźć i przejrzeć. Jeśli nie robimy tego w celach komercyjnych – możemy posłużyć się własnym komputerem i cieszyć ze stworzonej własnoręcznie strony widocznej w sieci.