Jak państwo niemieckie wspiera pracowników?
Praca poza granicami Polski od wielu lat uważana jest za szansę nie tylko na wyższe zarobki, ale przede wszystkim: na zdobycie ciekawego doświadczenia i wpisu na CV. Od wielu lat zmienia się struktura osób wyjeżdżających z Polski na zachód: dawniej były to osoby pracujące sezonowo, przy zbiorach, kolejno – opiekunki do osób starszych. Dzisiaj coraz częściej wyjeżdżają specjaliści z konkretnych branż.
Pracownicy zza granicy – czy to się opłaca?
Poszukiwanie pracy poza granicami Polski okazuje się być świetnym sposobem na rozwój naszej kariery. Na zachodzie poszukują specjalistów z branż takich jak medycyna, IT, automotiv. Polacy chętnie podejmują się pracy w zachodnich korporacjach – dają one nie tylko znacznie wyższe zarobki, ale też możliwość pracy w międzynarodowym zespole, zdobywanie doświadczeń, doszkalanie się. Szczególnie ten ostatni aspekt jest często podnoszony przez pracowników z Polski: zachodni pracodawcy chętnie inwestują w swoich pracowników, organizując dla nich kursy i szkolenia. Jest to opcja, z której korzystają obie strony.
Profity dla pracowników w Niemczech
Osoby zatrudniające się legalnie w Niemczech i nabywające pełny obowiązek podatkowy mogą wnioskować o Kindergeld w Niemczech. Jest to pomoc socjalna, przysługująca na każde dziecko uczące się. W przypadku obcokrajowców niezbędne jest wykazanie zatrudnienia w Niemczech, jak również udowodnienie wspólnego meldunku z dzieckiem w kraju rodzinnym. Kindergeld przeznaczone jest na poprawę warunków bytowych dziecka. W praktyce może to oznaczać kupno ubrań, przyborów szkolnych, ale również organizację zajęć pozalekcyjnych, możliwość wyjazdów na wakacje. Warto pamiętać o tym, że składając wniosek o Kindergeld w Niemczech musimy analogicznie wnioskować o 500+ w Polsce. O tym, który kraj będzie miał pierwszeństwo w wypłacaniu pieniędzy zadecydują urzędy.